İçeriğe geç

Her Şeyi Değiştiren Tek Şey

     Bütün bireylerde, ilişkilerde, takımlarda, ailelerde, kurumlarda, uluslarda, ekonomilerde, dünyanın her medeniyetinde ortak olan bir şey vardır; ortadan kaldırılması durumunda en güçlü hükümetleri, en başarılı şirketleri, en gelişmiş ekonomileri, en etkili liderleri, en sağlam arkadaşlıkları, en kuvvetli karakterleri ve en büyük aşkları yok edecek tek bir şey.

     Öte yandan, eğer geliştirilir ve yükseltilirse, o tek şeyin, hayatın her boyutunda eşsiz bir başarı ve zenginlik yaratma potansiyeli de vardır. Ancak bu, günümüzün en az anlaşılan, en çok göz ardı edilen ve küçümsenen olanağıdır.

     O tek şey, güvendir.

     Güven bize yılın her ayı, haftanın 7 günü 24 saat etki eder. Her ilişkiyi, her iletişimi, her iş projesini, her iş bağlantısını ve her çabayı içine alır, kalitesini etkiler. İçinde bulunduğumuz her anın kalitesini, ayrıca hem özel hem de iş hayatımızın gelecekteki her anının gidişatını ve sonuçlarını değiştirir.

    Çoğu insanın inandığının aksine, güven sahip olduğunuz veya olmadığınız soyut, hayali bir nitelik değildir; güven, yaratabileceğiniz, hatta düşünebileceğinizden çok daha hızlı bir biçimde yaratabileceğiniz pragmatik, maddi, elle tutulur bir değerdir.

     Her ne kadar kurumsal skandallar, terör tehditleri, şirket politikaları ve bozulmuş ilişkiler her alanda güven düşüklüğü yaratmış olsa da, bana göre güven oluşturma, geliştirme, gösterme ve yeniden kazanma becerisi hem kişisel ve kişilerarası esenliğimiz için gereklidir, hem de yeni küresel ekonomide liderlik yeteneğinin anahtar unsurudur.

Stephen M.R. Covey, Güven, Varlık Yayınları, 2016

Beğendiyseniz paylaşın.
Bir yanıt yazın