İçeriğe geç

AutoCAD’de Çizim İçerisine Obje Dahil Etme (Object Embedding)

“AutoCAD’de Çizim İçerisine Obje Eklemeyi (OLE) Anlamak” başlıklı önceki yazımda konunun detaylarını yazmaya çalışmıştım. Bu yazıda ise adım adım, AutoCAD’de çizim içerisine obje (resim, logo, doküman veya tablo) dahil etme, yani embedding şeklinde obje eklemeyi anlatmaya çalışacağım.  Örnek olarak, en çok ihtiyaç olan resim eklemeyi anlatacağım. Siz aynı yol ile doküman veya tablo da ekleyebilirsiniz.

Çizim İçerisine Resim Dahil Etme

1 – Ribbon Menu’den Insert—>Data Panel—>OLE Object komutunu çalıştırın.

2 – Çıkan pencerede  Create New seçili iken Object Type listesinde Paintbrush Picture seçip OK düğmesine tıklayın.

3 – Açılan Microsoft Paint programında Paste—>Paste From komutunu çalıştırın.

4 – Çizime eklemek istediğiniz resim veya logonun bulunduğu konuma gidip buraya ekleyin.

5 – Burada isterseniz resim üzerinde değişiklikler yaptıktan sonra “Kaydet” düğmesine basıp Paint programını kapatın.

Çiziminize eklenen resmi uygun konuma taşıyıp yerleştirin. İsterseniz resim boyutlarını çiziminize göre değiştirebilirsiniz. Ayrıca resim üzerine çift tıkladığınızda veya sağ tıklayıp çıkan context menuden OLE—>Open komutunu çalıştırdığınızda resim Paint programında açılacaktır. Burada isterseniz resim üzerinde düzenleme yapabilirsiniz.

Girişte bahsettiğim yazıda da belirttiğim gibi; bu şekilde yapılan eklemelerde, obje çizimin bir parçası haline geldiğinden dosya paylaşılırken eklenen objenin de ayrıca paylaşılmasına gerek yoktur. Aynı şekilde, eklenen obje orijinal kaynağından silindiğinde, taşındığında veya değiştirildiğinde çizim içerisindeki obje herhangi bir şekilde etkilenmeyecektir.

Linking ile obje ekleme ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Beğendiyseniz paylaşın.

3 Yorum

  1. bugra bugra

    Elinize sağlık çok güzel anlatmışsınız. Yalnız şöyle bir sorun var 1mb lık bir resim dosyası autocad içerisine gömüldüğü an dosya boyutu 10mb civarlarına çıkıyor bunu engellemenin bir yolu varmı yardım ederseniz çok sevinirim

  2. Merhaba,

    Sanırım bu durum çizim içerisinde, eklenen resmi temsil eden veri türünün ve büyüklüğünün klasik resim formatlarından farklı olmasından kaynaklanıyor. Ben bir kaç yol denedim ancak bir sonuç alamadım. Dolayısıyla size önerebileceğim bir yol yok malesef.

Bir yanıt yazın