İçeriğe geç

Çöken İnşaat Kalıp İskelesi

Diyarbakır Çöken Cami İnşaatı

Geçen aylarda, Diyarbakır’daki bir cami inşaatında, beton dökülürken kalıp iskelesi çöktü. Çöken inşaat nedeniyle bir çok işçi yaralandı. Çoğunuz bu haberi duymuşsunuzdur. Duymayanlar için aşağıya, konuyla ilgili birkaç haber linki koydum. Üzerinden epey zaman geçmiş olmasından dolayı olay eski ama bu ve zaman zaman karşılaştığımız benzeri olayların bize gösterdiği çarpıcı gerçekler güncel.  Öyle görünüyor ki; güncel kalmaya da devam edecek.

İnşaat Mühendisleri Odası, çöken inşaatta incelemelerde bulundu ve tespit ettiği eksik ve kusurlarla ilgili olarak bir teknik rapor yayınladı. Rapor, bahsettiğimiz çarpıcı gerçekleri, her benzeri olayda olduğu gibi tekrar gözler önüne seriyor. Raporu incelerseniz, her depremde yaşanan bunca yıkım ve can kaybına, hatta zaman zaman kendi kendine yıkılan binalarla karşılaşmamıza rağmen aynı ihmal, eksik ve hataların fütursuzca tekrar edildiğini göreceksiniz. Şüphesiz bunlar çok üzücü şeyler ama daha üzücü olanı, bütün bunların, ilgili kurumların, neredeyse gözleri önünde yapılıyor olması.

İnşaat Mühendisleri Odasının raporunda belirtildiği üzere; inşaatın ruhsatı olmadığı gibi inşaata ait herhangi bir proje de bulunmamaktadır. Ayrıca inşaatta herhangi bir teknik personelin olmadığı da yapılan tespitler arasında. İnşaatın yapılmış kısımlarıyla ilgili de bir çok eksik ve hata tespit edilmiş. Bu da gösteriyor ki; bu olay olmasaydı, inşaat, bütün bu eksik ve kusurlarla tamamlanmış olacaktı. Büyük olasılıkla ilk depremde, belki de kendi kendine ve içerisinde bir çok insan varken yıkılacaktı. Ve onlarca belki de yüzlerce insanın ölmesine sebep olacaktı. Sonuçlarının bu kadar ağır olduğu ve telafisi mümkün olmadığı halde hala bu şekilde inşaatlar yapılıyor olması, toplumumuz adına çok acı bir durum.

Yaşadığımız 21. Yüzyılda, insanlığın bunca birikim ve tecrübesine rağmen hala projesiz, herhangi bir mühendislik-mimarlık hizmeti almadan ve  hiçbir teknik denetim ve kontrol olmadan inşaatların yapılabiliyor olması çok vahim. İnsanların toplu olarak ve yoğun bir şekilde bulunduğu bunun gibi yapılarda dahi bu boyutlardaki ihmal ve ciddiyetsizliği anlamak mümkün değil.

Yaşanan bu olaya rağmen, ilk fırsatta, hiç bir şey olmamış gibi ve mevcut bütün eksikleriyle inşaata devam edileceğini de, daha önceki tecrübelerden, tahmin edebiliriz.

Benzer her olayda söylediğim gibi; umarım, yaşananlardan ders alırız ve  bu son olur.

Diyarbakır’da inşaat iskelesi çöktü: Biri ağır 6 işçi yaralandı

Diyarbakır’da çöken cami kaçak çıktı, iskele ise yönetmeliğe aykırı

Diyarbakır’da cami inşaatındaki iskele çöktü: 6 yaralı

Beğendiyseniz paylaşın.

Tek Yorum

Bir yanıt yazın