İçeriğe geç

AutoCAD Dosyalarını Herhangi Bir Versiyona Dönüştürme

    

     AutoCAD programı ile çizim yapanların en çok yaşadığı sorunlardan biri, dosya paylaşımı sırasında versiyon farklılarından dolayı dosyanın açılamamasıdır. Bilindiği gibi, AutoCAD programı kendisinin alt versiyonlarıyla yapılmış çizimleri rahatlıkla açabilirken, üst versiyonlarıyla yapılmış çizim dosyalarını açamamaktadır. Bu durum çoğunlukla, çizimi yapan kişinin dosyayı daha alt versiyonlarla kaydedip yeninden paylaşmasıyla çözülür ancak bu da zaman ve emek kaybına neden olur.

     Gerçi Autodesk firmasının, 2016 yılından bu yana artık abonelik sistemine geçmesiyle beraber, abone olanların elinde her zaman en üst versiyon AutoCAD olmasından dolayı artık bu tür sorunlar yaşanmamaktadır. Ancak hatırı sayılır kullanıcıların elinde hala kalıcı lisansa sahip eski versiyon AutoCAD var. Hatta güncel olarak bu sorunu sık sık yaşamaktayım. Çizim dosyası gönderdiğim bir çok kişi, bana dönüp çizimi daha eski bir versiyona çevirip tekrar göndermemi istiyorlar. Bundan dolayı, özellikle elinde hala eski versiyon AutoCAD programı olanlar için bu sorunu pratik bir şekilde çözmenin yolunu yazmaya karar verdim.

     Hemen söyleyeyim; bu sorunu çözmenin en kolay yolu DWG TrueView programıdır. Bu program da Autodesk firmasına aittir. Ancak lisans gerektirmiyor. Aslında bu program, özellikle direk çizim yapmayıp sadece yapılan çizimleri kontrol eden ve üzerinde yorum yapan yöneticiler için çizimi görüntüleme, ölçü alma ve baskı alma işlemlerinin yapılabildiği bir programdır. Ancak önemli bir özelliği daha var ki bu da dosya sürümlerini dönüştürebilmesidir. Bu program da üst versiyonlarla yapılmış çizimleri açamamaktadır. Ancak bu sorun değil. Çünkü program lisans gerektirmediği için her zaman en üst versiyonunu indirip kullanabilirsiniz. Autodesk’in senede bir yeni bir versiyon çıkardığını düşünecek olursak bu programın da senede bir yeni versiyonunu indirmek gerekecek. Yine de dosya sürümü dönüştürme konusunda kolaylık sağladığını ve ciddi zaman ve emek tasarrufu sağladığını söyleyebilirim.

     Şimdi gelelim bu program ile dosya sürümünü nasıl dönüştüreceğimize. Bunu aşağıda maddeler halinde ve görseller eşliğinde anlatmaya çalışayım.

1- Öncelikle buradan DWG TrueView programını bilgisayarınıza indirip kurun. Bu arada her sene yeni versiyonunu indirip kurmayı unutmayın.

2- DWG TrueView programını açın.

3- Başlangıç penceresinde DWG Convert butonuna basın.

4- Açılan pencerede Add File… butonuna basın.

5- Versiyonunu değiştirmek istediğiniz dosyanızı bulup yükleyin. İsterseniz burada birden fazla dosyayı aynı anda dönüştürebilirsiniz.

6- Dönüştüreceğiniz dosyayı seçip sağ taraftaki kutudan çevirmek istediğiniz sürümü seçin.

    Burada ön ayarlı dönüştürme seçenekleri bulunmaktadır. Bu ön ayarları kullanarak (ki bu ayarlar standart dönüştürme işlemi için yeterlidir) dosyanızı 2000, 2004, 2007, 2010 ve 2013 versiyonlarına dönüştürebilirsiniz. Ancak isterseniz bu penceredeki Conversion Setups… butonuna basarak bu ön ayarları modifiye edebilirsiniz veya yeni kişisel ayarlar oluşturabilirsiniz. Bu ayarlarla ilgili sorularınızı yorum olarak gönderebilirsiniz. Ama burada şunu belirtmekte yarar var; ön ayarlı seçeneklerde parantez içerisinde “in-place” yazanlar dosyanızı direk belirtilen sürüme dönüştürür ve üzerine yazar. Yani yeni bir dosya oluşturmaz, “folder” yazanlar ise dosyanızı belirlediğiniz yeni bir klasörde yeni versiyonla yeniden oluşturur. Bu listedeki “Standart” seçeneği ise dosyanızın sürümünü değiştirmeden sıkıştırıp “zip” dosyası haline getirir.

7- Convert butonuna basın.

     Artık dosyanız istediğiniz sürüme dönüştürülmüştür. Bundan sonra dosyanızı eski versiyon AutoCAD programınızda rahatlıkla açıp üzerinde çalışabilirsiniz.

     Hepinize iyi çalışmalar.

Beğendiyseniz paylaşın.

3 Yorum

  1. arda ayhan arda ayhan

    merhabalar 2017 versiyonu
    le kaydedilen bir dosyayı 2014 versiyonunda açmaya çalışıyorum. dosyayı dwg truview ile convert yapıyorum ama autocadmechanic te açıp kaydetmek istediğimde yine aynı hatayı veriyor.sorunu nasıl çözebilirim acaba

    • Merhaba,
      Bahsedilen işlem standart DWG dosyalar için geçerlidir. Ancak AutoCAD Mecanical, Architechture veya Electrical gibi sipesifik versiyonların dosyalarını standart AutoCAD ile açabilmek için, ilgili versiyonun Object Enabler eklentisini kurmanız gerekiyor. Ya da ilgili versiyonda yapılan çizimi önce standart DWG olarak export edip, gerekirse DWGTrueView ile convert ettikten sonra sonra AutoCAD ile açmanız gerekir.

Bir yanıt yazın