Site icon Serbest Cihangir

AutoCAD’de Daha Hızlı Zoom ve Pan İşlemi

AutoCAD’de çizim yaparken, ZOOM ve PAN komutları çok sık kullanıldığından, bunları, mümkün olduğu kadar efektif kullanmak önemlidir. Bunun için ZOOM ve PAN komutlarını efektif kullanmanın, AutoCAD dokümanlarında da bahsedilen birkaç yolunu anlatacağım.

Efektif Zoom Yapma

Zoom yapmak için tekerlekli mouse kullanmaya aşina iseniz de  aşağıdaki birkaç ipucunun işinize yarayacağını düşünüyorum.

Bu teknik, siz çizimi yakınlaştırdıkça istediğiniz noktayı ekranın merkezine doğru hareket ettirir. Böylece, çizimde istediğiniz yere gelmek için ayrıca PAN yapmanıza gerek kalmıyor.

İzole etmek istediğiniz alanı seçin. Bu, seçtiğiniz alan dışında kalan bütün çizimi geçici olarak gizleyecektir. Sonra, mouse tekerleğine çift tıklayıp seçtiğiniz alanın ekrana tam yerleşmesini sağlayın.

İzole ettiğiniz alan ile ilgili işlemleriniz bittiğinde, yine Isolate Objects butonuna basın ve buradan End Object Isolation’ı seçin. Bu, geçici olarak gizlediğiniz bütün çiziminizi tekrar görünür yapacaktır.

Zoom Oranını Ayarlama

Mouse tekerleği ile ZOOM yaparken, tekerleğin her hareketi için büyütme ve küçültme oranını ayarlamanız mümkündür. Bunun için;

Girdiğiniz değere göre daha yavaş veya daha hızlı zoom işlemi elde edersiniz. 

Önceki ve Sonraki Görüntüye Gitmek İçin Hızlı Bir Yol

Ribbon menudeki View tabının Navigate panelinde bulunan BACK ve FORWARD butonları ile önceki ve sonraki görüntülere hızlıca ulaşabilirsiniz.

 Ancak Navigate paneli başlangıçta kapalıdır. Bu paneli açmak için;

Daha detaylı bilgi için girişte bahsettiğim AutoCAD dokümanlarına bakabilirsiniz.

Beğendiyseniz paylaşın.
Exit mobile version