İçeriğe geç

Şeker Kamışı Küspesinden Tuğla Üretildi

sugarcrete

Grimsaw ve Tate & Lyle Sugars firmaları ile University of East London’dan uzmanların birlikte yürüttüğü çalışmalar sonucunda şeker kamışı küspesinden bina inşaatında kullanılabilecek özelliklerde bloklar üretildi.

Dünyada en çok üretilen bitkilerden olan şeker kamışı, şeker üretiminde kullanılmaktadır. Şeker üretiminden geriye önemli miktarda şeker kamışı küspesi kalmaktadır. Yukarıda bahsettiğim firma ve üniversiteden uzmanlar, bu atığı inşaat malzemesi olarak değerlendirmek için yaptıkları araştırma ve testlerden sonra konvansiyonel inşaat tuğlası yerine kullanılabilecek bloklar elde etmişler. Üstelik mevcut tuğla ve bloklara göre çok daha hafif ve ekonomik. Bunun yanında çok iyi bir ısı izolasyonu sağlıyor ve yangına karşı oldukça dayanıklı.

Geliştiricilerin Sugarcrete adını verdikleri ürün  duvar tuğlası olarak kullanımının yanında, resimde görünen, birbirine geçmeli geometriye sahip blokların bir araya getirilmesiyle, oldukça dayanıklı döşeme elemanları da oluşturulabilmektedir.

Dünyada, hem gıda üretiminde hem de tüketiminde inanılmaz boyutlarda atık oluşmaktadır. Öyle görünüyor ki, bilim insanları ve araştırmacılar da bu atıkların değerlendirilmesi için sürekli çalışmalar yapmaktadırlar. Bu çalışmalar sonucunda, inşaat sektöründe kullanılabilecek ürünler de ortaya çıkarılmaktadır. Bu çalışmaya benzer bir çalışma da Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından, gıda atıklarından üretilen çimentodur.

Aslında, gıda üretirken ve tüketirken, kaynakları verimli kullanıp tüketimde israf etmeyerek, değerlendirmek için çaba sarf etmeyi gerektirecek miktarda atık oluşturmamak en doğru olanı ama mevcut üretim  teknikleri ve tüketim alışkanlıklarımızın kaçınılmaz sonucu olan atıkları değerlendirme çabaları da takdire değerdir.

Beğendiyseniz paylaşın.
Bir yanıt yazın