İçeriğe geç

TBDY-2018 Enkesit Koşullarını Sağlayan Standart Dikdörtgen Kutu Kesitli Profiller

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018, Bölüm 9, Madde 9.2.7’ye göre, Tablo 9.3’te verilen sınır değerleri sağlayan standart, dikdörtgen kutu kesitli profil tabloları aşağıdadır. Tablo süneklik düzeyi yüksek çelik taşıyıcı sistemler ve üç farklı malzeme sınıfına göre hazırlanmıştır. Tablo 9.3’e buradan ulaşabilirsiniz.

TBDY-2018 Enkesit Koşullarını Sağlayan Standart Dikdörtgen Kutu Kesitli Profiller
Beğendiyseniz paylaşın.

3 Yorum

  1. hasan er hasan er

    Piyasada halen bu şartı sağlamayan profiller halen kullanılıyor. Neredeyse tonoz makas eleman olarak kullanılan tüm yapılar hala bu şartı sağlamadan imal ediliyor bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ? tonoz makaslı yapılar TDBY 2018 kapsamında değil mi ? Birde kompak olmayan kesitler hiç bir şekilde kullanılamaz mı ? Tek katlı yapılarda bile HEa serisi şuan kullanılamaz durumda. Teşekkürler

  2. Merhaba,

    TBDY 2018, Madde 9.2.7’de, süneklik düzeyi yüksek ve sınırlı olarak tasarlanan deprem etkisi altındaki çelik bina taşıyıcı sisteminde kullanılacak çelik profillerin, Tablo 9.3’te verilen sınır koşullarını sağlaması gerektiği açıkça belirtilmektedir. Her türlü çelik bina taşıyıcı sistemi bu maddeye göre değerlendirilmelidir. Sizin bahsettiğiniz tonoz çatılar dahil. Dolayısıyla bu şartı sağlamayan profillerin kullanıldığı projeler ve yapılar yönetmeliğe aykırı olacaktır ve emniyetli olmayacaktır. Ancak bu profillerin imalatı konusu başka standartlara bağlıdır. TBDY 2018, belirtilen şartları sağlamayan profillerin bina taşıyıcı sisteminde kullanılmasını yasaklıyor, imalatını değil. Bildiğiniz gibi; çelik profillerin, bina taşıyıcı sistemi dışında da çok geniş kullanım alanları bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın