İçeriğe geç

TBDY-2018 Enkesit Koşullarını Sağlayan Standart Çelik Profiller

Bilindiği üzere, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018, Bölüm 9’a göre, deprem etkisi altında çelik bina taşıyıcı siteminde kullanılacak profillerin bazı enkesit koşullarını sağlaması gerekiyor. Yönetmeliğin  9.2.7. Maddesinde “Süneklik düzeyi yüksek veya süneklik düzeyi sınırlı olarak tasarlananacak sistem elemanları enkesitinin başlık genişliği/kalınlığı, gövde yüksekliği/kalınlığı ve çap/et kalınlığı oranları Tablo 9.3’te verilen ilgili sınır değerleri aşmayacaktır.” denilmektedir. İlgili tabloya buradan ulaşabilirsiniz.

Ancak, projelendirme aşamasında profil seçerken, her seferinde gerekli sınır değerleri sağlayıp sağlamadığını hesaplamak hem yorucu hem de zaman kaybettiren bir iştir. Yapısal analiz programları, yönetmeliğin belirlediği sınır değerleri göz önünde bulundurup, analiz sonucunda, gerekli şartları sağlamayan elemanları rapor etse de analiz süreci de zaman alan bir işlem olduğundan, her analiz işlemi sonucunda gerekli şartları sağlamayan profilleri değiştirmek epey zaman kaybettirmektedir.

Bu gereksiz zaman kaybının önüne geçmek için, yönetmeliğin enkesit sınır değerlerini sağlayan standart kutu ve boru kesitli çelik profiller için malzeme sınıfı ve yapının süneklik durumuna göre tablolar oluşturdum. Böylece, daha tasarım aşamasında, herhangi bir hesap yapmaya gerek kalmadan, yönetmelik enkesit koşullarını sağlayan profilleri seçme imkanımız olacak. Bu tablolara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Bunlar dışında, yapma profiller ile kolon, kiriş veya çapraz olarak kullanılacak profiller için Tablo 9.3‘teki sınır değerlere göre seçim yapılmalıdır.

1- Dikdörtgen Kutu Kesitli Profiller
2- Kare Kutu Kesitli Profiller
3- Boru Kesitli Profiller

Beğendiyseniz paylaşın.

2 Yorum

Bir yanıt yazın