İçeriğe geç

AutoCAD Hazır Şablon Kullanarak Layout Oluşturma

Daha önce, AutoCAD’de layout kullanımından kısaca bahsetmiştim. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.  Bu yazıda ise temel işlevleri kullanarak, AutoCAD’de bulunan hazır şablonlar ile örnek bir layout oluşturacağım.  

  1. AutoCAD penceresinin sol alt köşesindeki Layout sekmelerine sağ tıklayıp “From Template…”i seçiyoruz.
AutoCAD Layout

2. Açılan diyalog penceresinden “Tutorial-mArch”i seçiyoruz. Burada AutoCAD’in, imperial ve metric sisteme göre hazırlanmış birkaç tane hazır şablonu bulunmaktadır.

AutoCAD Template

3. Layout isminin göründüğü diyalog penceresinde “Okey”i tıkladığınızda seçtiğiniz şablona ait sekme,  diğer sekmelerin yanına yerleşir. Sekmeyi tıkladığınızda şablonunuz varsayılan ebat, ölçek ve ayarlarla açılır. Viewportun varsayılan ölçeğine göre Model alanında bulunan bütün çiziminiz yerleştirilir. Sekmeye sağ tıklayıp “Rename”i seçerek ismini değiştirebilirsiniz.

AutoCAD Layout

4. Viewport çerçevesine tıklayarak, AutoCAD penceresinin sağ alt  köşesinde beliren ölçek alanına tıklayıp, açılan listedeki mevcut ölçeklerden birini seçebilir ya da  listedeki “Custom…” seçeneğine tıklayarak ihtiyacınıza uygun farklı bir ölçek oluşturup viewporta atayabilirsiniz.

AutoCAD Viewport Scale

5. Viewporta atanan yeni ölçeğe göre çiziminiz yeniden konumlanacaktır. Viewportun içerisine çift tıklayarak “Pan” komutuyla çiziminizin kaydırıp layoutta görünmesini istediğiniz çiziminizi konumlandırabilirsiniz. Eğer pan ile çizimi hareket ettiremiyorsanız viewport kilitlenmiş demektir. Viewport seçili iken pencerenin sağ alt tarafında beliren kilit simgesine tıklayarak kilidi açabilir ve aynı şekilde, kazara düzenlemelere karşı tekrar kilitleyebilirsiniz. Viewport çerçevesinin ebatlarını, “Gripler”den tutup çekiştirerek büyütüp küçültebilirsiniz. Ayrıca viewport çerçevesini seçip “Move” komutu ile hareket ettirerek layouta istediğiniz şekilde konumlandırabilirsiniz.

Not: Çiziminizi konumlandırmaya çalışırken “Zoom” komutunu kullanırsanız viewport ölçeği değişecektir.

AutoCAD Layout

6. Aynı layouta birden fazla viewport yerleştirip farklı ölçekler verebilirsiniz.

AutoCAD Layout

7. Layoutun hazır antet bloğuna çift tıklayarak gerekli bilgileri düzenledikten sonra baskıya hazır hale gelmiş olacaktır.

AutoCAD Attribute Editor

Özel ayarlar ile layout oluşturmak için buraya bakabilirsiniz.

Beğendiyseniz paylaşın.

Tek Yorum

Bir yanıt yazın