İçeriğe geç

Çelik Yapılar Yönetmeliği Yük Birleşimleri

Yük birleşimleri, SAP2000 ve Robot Structural Analysis Professional gibi yapısal analiz yazılımları ile çalışanların sık ihtiyaç duydukları konulardan biridir. Bu yazılımlar, her ne kadar çoğu yönetmelik ve standarda  uygun yük birleşimlerini otomatik üretebiliyorsa da  desteklenmeyen standartlar, spesifik projeler veya bazı özel durumlar için yada araştırma amacıyla, yük birleşimlerini kendiniz girmeniz gerekebilir. Bu durumda ilgili yönetmelik veya standarttaki yük birleşimlerine bakmanız gerekir. Bu durum sık sık başıma geldiği için TBDY-2018, Çelik Yapılar Yönetmeliği-2018, TS 500-2000 ve ASCE 07-10’deki yük birleşimlerini ofisin duvarına, yanı başıma asmışım.  Başkaları da ihtiyaç duyabilir düşüncesiyle buraya da yazmak istedim.

ÇELİK YAPILARIN TASARIM, HESAP VE YAPIM ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK‘in 5.3.1 maddesinde, Yük ve Dayanım Katsayıları ile Tasarım (YDKT) yöntemi için kullanılacak yük birleşimleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

ASCE 07 standardına aşina olanlar buradaki yük birleşimlerinin nerdeyse aynısı olduğunu fark edecektir.

Çelik Yapılar Yük Birleşimleri
Çelik Yapılar Yük Birleşimleri

Konuyla ilgili diğer yazılar:

Çelik Yapı Analizi İçin Yük Birleşimleri

TS 500 Yük Birleşimleri

Deprem Etkisinin Diğer Etkilerle Birleştirilmesi

Betonarme Yapı Analizi İçin Yük Birleşimleri

Beğendiyseniz paylaşın.

4 Yorum

  1. […] Çelik Yapılar Yönetmeliği Yük Birleşimleri yazısında, ÇELİK YAPILARIN TASARIM, HESAP VE YAPIM ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK‘te belirtilen, Yük ve Dayanım Katsayıları ile Tasarım yöntemine göre yapılacak yapısal analizde kullanılması gereken yük birleşimlerinden bahsetmiştim. Bir yapıya etkiyen yükleri, bu birleşimlere uygun olarak bir araya getirdiğimizde çok sayıda kombinasyon (birleşim) ortaya çıkmaktadır. Bu yazıda,  çelik bir bina analizinde hesaba katılması gereken yük birleşimlerini listelemek istedim. […]

Bir yanıt yazın