İçeriğe geç

TS 500 Yük Birleşimleri

Günümüzde SAP2000 ve Robot Structural Analysis Professional gibi yapısal analiz yazılımları ile IdeStatik ve ProtaStructure  gibi bina türü yapı analiz yazılımları, her ne kadar ilgili yönetmelik ve standartlara uygun yük birleşimlerini otomatik olarak üretebiliyorlarsa da bazı spesifik projeler, özel durumlar için ya da araştırma amacıyla, yük birleşimlerini kendiniz girmeniz gerekebilir. İhtiyaç olduğunda kolay ulaşabilmek için TS 500 yük birleşimlerini buraya yazıyorum.

TS 500-2000 Betonarme Yapıların Tasarım ve Yapım Kuralları standardının 6.2.6 maddesinde, betonarme yapıların statik ve dinamik analizinde kullanılacak yük birleşimleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

TS 500 Yük Birleşimleri

Bu yük birleşimlerinde yer alan yüklerin tanımları aşağıdadır.

Fd: tasarım yük etkisi

G: Sabit yük etkisi

Q: Hareketli yük etkisi

T: Sıcaklık değişimi, büzülme, farklı oturma vb. nedeniyle oluşan yük etkisi

W: Rüzgar etkisi

E: Deprem etkisi

H: Zemin etkisi vb. yatay kuvvet etkisi

Konuyla ilgili diğer yazılar:

Çelik Yapılar Yönetmeliği Yük Birleşimleri

Çelik Yapı Analizi İçin Yük Birleşimleri

Deprem Etkisinin Diğer Etkilerle Birleştirilmesi

Betonarme Yapı Analizi İçin Yük Birleşimleri

Beğendiyseniz paylaşın.

4 Yorum

  1. […] TS 500 Yük Birleşimleri yazısında,  betonarme yapıların statik ve dinamik analizinde kullanılacak yük birleşimlerinden bahsetmiştim. Bu yazıda, TS 500 ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği-2018‘e uygun olarak, (çoğunlukla olduğu gibi) düz bir çatı ve uygun zemin koşullarına sahip, bir bodrum katı olan, betonarme bir konut binası analizinde hesaba katılması gereken yük birleşimlerini listeleyeceğim. […]

Bir yanıt yazın