İçeriğe geç

GridLine

Günümüzde, her ne kadar kullanımı gittikçe yaygınlaşan BIM tabanlı, üç boyutlu tasarım, çizim, detaylandırma ve görselleştirme yazılımları geliştirildiyse de, bir çoğumuz için (ben dahil) CAD tabanlı yazlımlar hala vazgeçilmezdir. Bu durum belki yazılımın sunduğu kolaylık ve güçlü özelliklerden, belki benim gibi uzun yıllar kullandığı yazılımdan kolay vazgeçememekten, belki de imalat ve uygulama projelerinin nihayetinde iki boyutlu çizim ve planlardan oluşmasından kaynaklanmaktadır. Sebebi her ne olursa olsun bu yazılımlar daha uzun yıllar yerini muhafaza edeceğe benziyor. Özellikle mimarlık, mühendislik ve inşaat sektörü için CAD tabanlı yazılımlar vazgeçilmez olmaya devam edecektir. Şüphesiz ki, CAD deyince de akla ilk gelen AutoCAD’dir. Ancak sizlerin de bildiği gibi, AutoCAD her ne kadar mimar ve inşaat mühendisleri tarafından yoğun olarak kullanılsa da aslında genel amaçlı bir tasarım, çizim ve detaylandırma yazılımıdır. Yani her meslek ve disiplinden insanın kendi işi için kullanabileceği güçlü bir yazılımdır. Bundan dolayı AutoCAD’in çizim araçları mesleğe göre spesifik değil, temel çizim araçlarıdır. Bu da mesleğe göre spesifik çizimlerin zaman almasına sebep oluyor. Mesela, biz inşaatçılar AutoCAD ile bir aks çizerken, önce aks çizgisi, sonra aks etiketi ve sonra da etiket çerçevesi çizeriz. Ve bu işlemleri her aks için tekrarlarız. AutoCAD’in kopyalama aracı bu işi biraz kısaltsa da sonradan etiket düzeltmek de önemli bir zaman alıyor. Gerçi AutoCAD’in de farklı meslek ve disiplinler için özelleştirilmiş (AutoCAD Architecture, AutoCAD MEP, AutoCAD Map, AutoCAD Electrical, AutoCAD Mecanical, AutoCAD Plant) versiyonları da var. Ama ben, hala temel AutoCAD’i kullanmaktan vazgeçemeyenler için bunu yazıyorum.

 Programlamaya meraklı bir inşaat mühendisi olarak, fırsat buldukça, Autodesk ve Microsoft’un programlama konusundaki güçlerinin birleştiği AutoCAD.NET API’yi kullanarak, tekrarlı ve zaman alıcı çizimleri kolaylaştırmak ve hızlandırmak için bazı eklentiler geliştiriyorum. Bunlardan ilki size yukarıda bahsettiğim aks çizme ve etiketleme işini iki tıkla yapmayı sağlayan “GridLine” eklentisidir. Eklenti ile sadece başlangıç ve bitiş noktaları tıklanarak aks çizimi ve etiketleme işlemi yapılabilmektedir. Üstelik etiket değeri eklenti tarafından otomatik arttırılır.

Version 2.0 

Eklentinin 2.0 versiyonu 14.04.2021’de Autodesk App Store‘da yayınlandı. Bu versiyonda, komut çalıştırıldığında, herhangi bir seçim ihtiyacı olmadan, varsayılan parametreler ile aks çizimi, parametre seçiminin standart AutoCAD komutlarında olduğu gibi kolaylaştırılması ve AutoCAD 2022 versiyonuna uyum gibi özellikler eklendi. Eklentiyi, Ribbon Menu’deki butonu veya komut satırına GRIDLINE yazarak çalıştırabilirsiniz. Aşağıdaki videoda GridLine eklentisinin kullanımını görebilirsiniz.

Eklentiyi buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Ayrıca yüzlerce profesyonel eklenti için de sizleri https://apps.autodesk.com/en sitesini ziyaret etmeye davet ediyorum.

Beğendiyseniz paylaşın.

Tek Yorum

Bir yanıt yazın